Zo maak je betere machine-investeringen met alternatieve bewerkingstechnieken
Veel bedrijven investeren door te herhalen wat ze al kennen. Heb je al twee freesmachines? Dan lijkt een derde freesbank de logische stap. Maar is dat de slimste stap?
Het is belangrijk om niet alleen in machines te denken, maar in processen. Misschien kan een vonkmachine of een geavanceerde slijper datzelfde product beter, sneller of met minder personele inzet maken.
Out-of-the-box denken levert winst op
In een wereld waarin personeel schaars is en bewerkingen complexer worden, kunnen alternatieve technieken enorme impact maken:
- Draadvonken is volledig autonoom inzetbaar, ook ’s nachts
- Slijpen biedt precisie die frezen niet altijd haalt
- Multitask-machines nemen meerdere bewerkingen over in één cyclus
Toch wordt hier relatief weinig over nagedacht. Veel bedrijven volgen de werkvoorbereiding van klanten letterlijk: dit is een freesdeel, dat is een vonkdeel. Daarmee laten ze kansen liggen.
Een ander perspectief begint met een goed gesprek
Wat zou kunnen bijdragen is een open brainstormsessie. Niet direct praten over leverdata en prijs, maar eerst samen kijken naar het product, de bewerking en het proces. Dan ontdek je soms dat een andere techniek efficiënter, goedkoper of toekomstbestendiger is.
Die insteek vraagt ook iets van leveranciers. Zij moeten praktijkervaring combineren technologische kennis.
Technologie is breder dan 5-assig frezen en multitasking
Veel hypes in de maakindustrie richten zich op populaire technieken. Maar technologie is breder dan 5-assig frezen of de nieuwste robotcel. Soms zit de winst in eenvoud: een horizontale bewerkingsmethode of een uniforme machineopstelling die personeel eenvoudiger inzetbaar maakt.
De echte optimalisaties komen uit het analyseren van processen, niet uit het volgen van trends.
Durf anders te kijken naar je productie
Benieuwd of je een bepaald product ook op een andere manier kunt maken? Of wil je sparren over alternatieve bewerkingstechnieken? Neem dan contact op met onze adviseurs.